Euroopan parlamentti

Tällä viikolla Euroopan parlamentti kokoontuu Strasbourgiin täysistuntoon 20.-23.10. ajaksi.

Tiistaina mepit keskustelevat komission ja EU:n neuvoston edustajien kanssa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttämisestä Ukrainan tukemiseksi. Keskiviikkona puolestaan parlamentti keskustelee komission ja EU:n neuvoston puheenjohtajamaa Tanskan edustajien kanssa energian tuonnin lopettamisesta Venäjältä.

Tiistaina parlamentti äänestää muutoksista ajokorttisäännöksiin. Äänestyksessä on uusia säännöksiä uusille ja haavoittuville auton ajajille sekä holtittomien ulkomaisten autonkuljettajien ajolupien poistaminen.

Keskiviikkona Valko-Venäjän oppositiojohtajat Svjatlana Tshihanouskaja ja Sjarhei Tshihanouski puhuvat täysistunnolle. Tätä ennen keskiviikkona parlamentti, EU:n neuvosto ja komissio keskustelevat Valko-Venäjän tilanteesta. Asiaan liittyen parlamentti äänestää päätöslauselmasta.

Keskiviikkona parlamentti julkistaa mielipiteenvapauden edistämiseen tarkoitetun Saharov-palkinnon, joka on nimetty neuvostoliittolaisen toisinajattelijan Andrei Saharovin mukaan. Keskiviikkona parlamentti myös keskustelee Unkariin kohdistuneista syytöksistä, joiden mukaan se on vakoillut EU-instituutioita.

Euroopan komissio

Tiistaina komissio julkaisee työohjelmansa vuodelle 2026. Lisäksi komisiso julkaisee vuosittaisen raportin lainsäädännön yksinkertaistamisesta ja toimeenpanosta. Komissio antaa myös tiedonannon sukupolvenvaihdosta maataloudessa.

Keskiviikkona komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sekä taloudesta ja tuottavuudesta vastaava komissaari Valdis Dombrovskis osallistuvat EU:n ja Egyptin väliseen huippukokoukseen. Kokouksessa käsitellään EU:n ja Egyptin välisiä taloudellista ja poliittista yhteistyötä sekä globaaleja haasteita.

Perjantaina ympäristöstä, vesiresilienssistä ja kilpailukykyisestä kiertotaloudesta vastaava komissaari Jessika Roswall osallistuu Euroopan yritys- ja luontohuippukokoukseen, jossa käsitellään, miten luonto voi edistää kilpailu- ja häiriönsietokykyä.

Euroopan unionin neuvosto ja Eurooppa-neuvosto

Maanantaina liikenne-, televiestintä- ja energianeuvoston ministerien odotetaan pääsevän yhteisymmärrykseen ehdotuksesta luopua asteittain Venäjältä tulevasta kaasun- ja öljyntuonnista kokonaan 1.1.2028 mennessä. Ympäristöneuvoston odotetaan tiistaina hyväksyvän neuvoston päätelmät vuoden 2025 YK:n ilmastokokouksen (COP30) valmisteluista. Samana päivänä yleisten asioiden neuvoston ministerit käyvät periaatekeskustelun EU:n monivuotisesta rahoituskehyksestä 2028-2034.

Lisäksi Eurooppa-neuvosto kokoontuu Brysselissä torstaina 23.10. Kokouksessa käsitellään Ukrainan tukemisesta, Euroopan puolustuksesta, kilpailukyvystä, Lähi-idän tilanteesta ja muuttoliikkeestä.