Euroopan kulttuuriyhdistys EKSO järjestää Kypros EU:n neuvoston puheenjohtajana -tilaisuuden, jossa paneudutaan sen puheenjohtajakauden prioriteetteihin sekä maan historiaan ja uniikkiin sisäiseen tilanteeseen.
Tilaisuus pidetään 27.3.2026 Eurooppasalissa os. Malminkatu 16, klo 16–18. Tilaisuuden aluksi on kahvitarjoilu klo 15.30 alkaen.
Kypros on saarivaltio Välimerellä ja EU:n pienimpiä jäsenmaita, mutta erityisen mielenkiintoiseksi Kyproksen tekee sen erikoinen sisäinen tilanne. Kyproksen saari on jo pitkään ollut käytännössä jaettuna pohjois- ja eteläosaan, joiden suhteet ovat vaikeat ja
vihamieliset. Ristiriidat saaren pohjoisosan turkkilaisperäisen ja etelän kreikkalaisen väestönosan kesken puhkesivat pian maan itsenäistyttyä v.1960, ja sinne perustettiin YK:n rauhanturvaoperaatio UNFICYP, jossa Suomi oli alusta alkaen aktiivisesti mukana.
Tärkeäksi käännekohdaksi muodostui kuitenkin Turkin vuonna 1974 tekemä Pohjois- Kyproksen sotilaallinen valtaus, jolloin muodostettiin itsenäinen Pohjois-Kyproksen turkkilainen tasavalta. Turkin lisäksi tätä valtiota ei ole tunnustanut mikään muu maa.
Mikä on todellinen tilanne tällä hetkellä? Neuvotellaanko saaren yhdistämisestä todella vai onko se aika jo ohi? Mitkä ovat Kyproksen muut tavoitteet EU:ssa ja miten se aikoo johtaa EU-instituutioita puheenjohtajakautensa aikana?
Mm. näihin kysymyksiin haemme vastausta tässä keskustelutilaisuudessa. Ohjelma on seuraava:
- Kypros EU:n puheenjohtajana, Demetris Samuel, Kyproksen suurlähettiläs Helsingissä
- Kuinka kristinusko tuli Kyprokselle, Kyproksen autokefalisen kirkon synty ja asema
ortodoksisessa maailmassa, tohtori Teuvo Laitila, kirkkohistorian evp. lehtori, Itä-Suomen
Yliopisto - Suomen rooli Kyproksella; sovittelijana ja rauhanturvaajana, UM:n entinen
kansliapäällikkö, suurlähettiläs (evp) Pertti Torstila - Keskustelua
Tilaisuuteen on vapaa pääsy, mutta ilmoittautuminen on tehtävä
osoitteeseen ekso.kypros@outlook.com Keskustelukieli on englanti.
